وبلاگ

الکساندر مک کوئین

طراحی لباس

الکساندر مک کوئین

لی الکساندر مک کوئین (Lee Alexander McQueen) در ۱۷ مارس ۱۹۶۹ در لندن به دنیا آمد. او از کودکی با طراحی و دوخت لباس برای سه خواهرش، علاقه‌اش را به دنیای مد ابراز کرد.
لی الکساندر مک کوئین از طبقه کارگر، در خانه های عمومی منطقه لویشام لندن بدنیا آمد. پدرش “رونالد” راننده تاکسی و مادرش “جویس” مدرس علوم اجتماعی بود. خانم و آقای مک کوئین با درآمد کم خود از الکساندر مک کوئین و 5 خواهر و برادرش حمایت می کردند. مک کوئین بیشتر طول زندگیش توسط دوستانش “لی” خوانده می شد. او که از اولین سال های جوانی به همجنس گرایی تمایل داشت در طول دوران تحصیل توسط همکلاسی هایش مورد تمسخر و آزار و اذیت واقع می شد.
در سن 16 سالگی ترک تحصیل کرد. او در Savile Row (خیابانی در منطقه میفیر لندن که به فروشگاه های لباس مردانه اختصاص دارد) شغلی پیدا کرد. او در ابتدا در خیاطی “Anderson and Shephard” مشغول به کار شد و سپس به “Gieves and Hawkes” فروشگاه لوکس لباس مردانه، منتقل شد.
الکساندر مک کوئین که شغل ساخت لباس را بعنوان شغل خود در نظر گرفته بود، برای پیشرفت در این حرفه از Savile Row نقل مکان کرد. مک کوئین کار خود را با طراحان صحنه و لباس تئاتر Angels and Bermans آغاز کرد.
سبک دراماتیک لباس هایی که تهیه کرد، بعد ها زمانیکه کار طراحی را به تنهایی انجام داد، تبدیل به امضای او شد.

پس از آن الکساندر مک نیل برای یک دوره کوتاه لندن را ترک کرده و به میلان رفت. او در میلان بعنوان دستیار طراح مد ایتالیایی بنام “رومئو گیگلی” مشغول به کار گردید. پس از بازگشت به لندن او در “کالج مرکزی سنت مارتین” در رشته هنر و طراحی نام نویسی کرد و توانست در سال 1992 مدرک کارشناسی ارشد در رشته طراحی مد را کسب کند.
مجموعه ای که او بعنوان پایان نامه اش ارائه داد با الهام از Jack the Ripper (جک قاتل، قاتل زنجیره ای انگلیسی) صورت گرفت و توسط “ایزابلا بلو” طراح معروف لندنی خریداری و تولید انبوه شد. ایزابلا پس از آن بعنوان یکی از بهترین دوست های مک کوئین مطرح شد و همیشه از کار او حمایت کرد.

نمایش کالکشن های اولیه ی او به دلیل هنجارشکنی های فراوان و استفاده از شوک با شلوارهای فاق کوتاه معروفیت فراوانی را برای او کسب کرد. مک کوئین برای کالکشن های افراطی و هنجارشکنش مشهور است. او اولین طراحی است که افراطی گری و نمایش را به کت واک ها آورد و از تکنولوژی و نوآوری برای ایجاد شوک در بیننده ها استفاده کرد. سیلوئت لباس های او حس فانتزی و انقلابی را به دنیای مد آوردند. مک کوئین از اولین طراحانی است که مدل های هندی را برای کار به لندن آورد.

الکساندر مک کوئین کمی پس از دریافت مدرک تجارت خود را بعنوان طراحی لباس زنانه آغاز کرد. او با طراحی شلوار فاق کوتاه موفقیت عظیمی حاصل نمود. تنها 4 سال پس از فارغ التحصیلی اش او توانست به سمت طراح ارشد برند ژیوانشی که از زیرمجموعه های برند برتر لویی ویتون است دست یابد. هرچند این کار یک شغل معتبر و پر نام و آوازه بود ولی مک کوئین با اکراه این سمت را پذیرفت. او از سال 1996 تا 2001 در این پست فعالیت کرد.
با اینکه مک کوئین در مد خود با محدودیت ها در تضاد بود ولی همواره احساس می کرد بجای پیشرفت، در حال بازگشت به عقب است. او در جایی گفته بود : “این شغل (کار در ژیوانشی) خلاقیت مرا محدود ساخته است”. او به هیچ وجه از کار در ژیوانشی راضی نبود با اینحال 3 سال از سال های حضورش در ژیوانشی یعنی سال های 1996، 1997 و 2001 توانست جایزه طراح سال بریتانیا را کسب کند.

در سال 2000 شرکت معتبر گوچی 51 درصد از سهام شرکت خصوصی الکساندر مک کوئین را خریداری نمود و سرمایه لازم برای گسترش این کسب و کار را در اختیار مک کوئین قرار داد. در سال 2003 الکساندر مک کوئین توسط شورای طراحان مد آمریکا طراح سال بین المللی برشمرده شد و ملکه انگلیس نیز در این سال الکساندر مک کوئین را بعنوان فرمانده عالی امپراطوری بریتانیا معرفی کرد، همچنین مک کوئین در سال 2003 یک بار دیگر جایزه طراح سال انگلیس را از آن خود نمود.

در همین حال مک کوئین فروشگاه هایی در شهرهای نیویورک، میلان، لندن، لاس وگاس و لس آنجلس افتتاح کرد. او به کمک سرمایه گذاری گوچی توانست بسیار موفقتر از گذشته به کار خود ادامه دهد و مجموعه های بی نظیر و خلاقانه ای طراحی کند.
الکساندر مک کوئین هیچ موقع از طبقه پایین اجتماعی که از آن آمده بود خجالت زده نبود و همیشه با افتخار از گذشته اش صحبت می کرد و این یکی از دلایل محبوبیت این طراح مد بین همه طبقات جامعه محسوب می شد.


در سال 2007 با خودکشی “ایزابلا بلو” دوست و حامی صمیمی اش ضربه بسیار بدی به او وارد شد. مک کوئین طراحی مجموعه بهار و تابستان 2008 را به “بلو” اختصاص داد و گفت : “مرگ او با ارزش ترین چیز در دنیای مد را به من آموخت”. دو سال پس از این ماجرا در دوم فوریه 2010 مادر مک کوئین درگذشت.
یک روز قبل از تشییع جنازه او در 11 فوریه 2010 جسد مک کوئین در آپارتماش پیدا شد طوری که خود را حلق آویز نموده بود. پس از بررسی علت مرگ او خودکشی تشخیص داده شد.
داستان زندگی الکساندر مک کوئین که از طبقه پایین لندن برخاست و پس از ترک تحصیل در دوران دبیرستان توانست بعنوان یک طراح لباس بین المللی فعالیت کند بسیار جالب توجه است. در حال حاضر “سارا برتون” طراح و شریک قدیمی اش اداره شرکت الکساندر مک کوئین را به دست گرفته و با قدرت آنرا اداره می کند.

در ادامه چند تصویر از کالکشن های این طراح برجسته را میبینیم .

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0