وبلاگ

استایل گوتیک

طراحی لباس

استایل گوتیک

پیدایش مد گوتیک به قرون ۱۰ تا ۱۴ میلادی بازمی‌گردد. سبک لباس پوشیدن این شاخه از مد ابتدا تحت تاثیر فرهنگ بیزانس بوده است و بسیاری هم ریشه اصلی این سبک را در آداب لباس پوشیدن در عزاداری‌های عصر ویکتوریا می‌دانند.

 

به طور کلی استایل گوتیک شبیه استایل هنرپیشه‌های فیلم‌های مرموز و ترسناک است، گاهی متاثر از داستان‌های شیطانی و خوفناک و گاهی جادویی و اسرارآمیز است. به همین خاطر این سبک در ادبیات و سینما طرفداران بسیاری دارد و برای ژانر‌های مرموز و وحشتناک همواره در آثار هنری از این سبک استفاده می‌شود.

 

برخی محققان، مد گوتیک را به دو دوره زمانی تقسیم می‌کنند، سال‌های ۱۲۰۰ تا ۱۳۵۰ میلادی را دوره اول و سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۴۵۰ میلادی را دوره دوم شکل‌گیری گوتیک می‌نامند.

در دوره اول برش‌ها ساده‌تر اما ظریف‌تر، لباس‌های بلند با یقه‌هایی باز و آستین‌های جذب معمول بوده است.

دوره دوم شروع استفاده از پلیسه و چین بسیار در ترکیب استایل گوتیک بوده، کمرها تنگ‌تر شده، آستین‌ها در مدل‌های متفاوت‌تری دوخته می‌شدند و استفاده از تور و گیپور هم در تزئین لباس‌های گوتیک افزایش پیدا می‌کند.

 

از دیگر ویژگی‌های اصلی مد گوتیک در اولین دهه‌ها می‌توانیم به ردای سیاه برای مردان اشاره کنیم و کلاه‌های زنانه در اندازه‌های متفاوت و اشکالی همچون مخروطی، بوقی و قلبی که این تفاوت در اندازه و ظاهر کلاه نشان از جایگاه اجتماعی زنان آن دوران داشته است.

استایل گوتیک در دوران معاصر با موسیقی گوتیک راک پیوند خورده و از دل صحنه‌ موسیقی راک بیرون آمده‌ است. علاوه بر موسیقی و مد، گوتیک در حوزه‌هایی همچون ادبیات و سینما Cinema هم طرفداران بسیاری دارد

و به عنوان ژانری مرموز و ترسناک شناخته می‌شود. شاید گوتیک معاصر تنها در کلیت شباهتی با استایل گوتیک داشته باشد اما ویژگی‌های اصلی را حفظ کرده است.

مد لباس مشکی و استایل سیاهپوشان به سبک گوتیک زیبا و مرموز

 

اوت گت:

در مد اوت کوتور اصطلاحی با عنوان «اوت گت» وجود دارد که طراحان حرفه ای در سطح اوت کوتور استایل گوتیک را بر صحنه فشن شوها می‌برند. از میان طراحانی که آثارشان به نحوی در سبک کلی یا در برخی مجموعه‌ها متاثر از سبک گوتیک بوده می‌توانیم به الکساندر مک‌کوئین، آنا سوئی، ریک اونز، گرت پو، فلیپ پلین، جان ریچموند، یوجی یاماموتو و جان گالیانو اشاره کنیم. همچنین در آثار طراحان دیگری از جمله ژان پل Bridge گوتیه، کلود مونتانا و تری موگلر هم تاثیرات سبک گوتیک تا حدودی دیده می‌شود.

 

 

 

 

 

گوتیک مانند سایر استایل‌ها در طول زمان و تحت تاثیر فرهنگ‌های مختلف زیرمجموعه‌هایی پیدا کرده، یکی از این شاخه‌ها گوتیک لولیتا است. استایل عروسکی لولیتا منشأ ژاپنی دارد و حتما در مطلبی دیگر به معرفی این سبک خواهیم پرداخت.

در گوتیک لولیتا تمام ویژگی‌های سبک لولیتا در رنگ مشکی و آرایشی تیره به نمایش گذاشته می‌شود.

از دیگر سبک‌های متاثر از گوتیک می‌توان به استایل اشراف‌زاده اشاره کرد که آن هم نوعی از مد خیابانی ژاپنی محسوب می‌شود و تحت تاثیر مد نئو ویکتوریا و گت شکل گرفته است.

 

 

 • ویژگی‌های اصلی استایل گوتیک

پارچه‌های محبوب در مد گوتیک شامل مخمل، چرم، گیپور، تور و ساتن می‌شود که همگی در رنگ مشکی یا نهایتا پالت محدودی از رنگ‌های دودی، بادمجانی، آبی دودی و قرمز جگری یا قرمز اسکارلت استفاده می‌شوند.

سیلوئت‌های محبوب این استایل براساس فرم کلی ساعت شنی شکل می‌گیرد و به همین خاطر استفاده از کمر کرستی برای باریک نشان دادن کمر همچنان هم در میان طرفداران این استایل رایج است.

آستین‌ها اغلب کلوش یا چین‌دار و از جنس گیپور هستند، دامن و پیراهن در سبک گوتیک رایج‌تر از شلوار است مگر در استفاده روزمره که خب قاعدتا شلوار هم معمول‌ است.

 • اکسسوری در استایل گوتیک

اکسسوری، جایگاه ویژه ‌ای در استایل گوتیک زنانه دارد؛ مثلا کلاه‌ و دستکش، تاثیر شگرفی بر جذابیت استایل گوتیک شما خواهند داشت.
دستکش ‌های مشکی و بلند برای استایل گوتیک مناسب هستند.
عینک ‌های goggles با طراحی گوتیک می‌ توانند استایل شما را خاص و جذاب کنند.
چترهای چرمی و توری هم جایگاه‌ ویژه ‌ای در استایل گوتیک دارند؛ به‌ علاوه، این اکسسوری، پوست‌ِ سفید و رنگ پریدۀ مناسب برای استایل گوتیک را از گزند آفتاب حفظ می ‌کند و باعث می ‌شود که سالم و روشن باقی بماند.

در استایل گوتیک، فقط از زیورآلات سفید رنگ، مانند طلای سفید، نقره و پلاتین استفاده می‌شود و طلای زرد هیچ جایگاهی در این استایل ندارد.
از دیدگاه سنتی، رنگ سفید، نمادِ نورِ سرد و ملال ‌آورِ ماه است که متناسب با لباس مشکی و صورتِ سفید و بی ‌رنگ شخص، جلوه گری می کند.گوشواره، گردنبند و انگشتر برای استایل گوتیک مناسب هستند.

در جواهرات گوتیک، از سنگ‌ های گران‌ قیمت استفاده نمی ‌شود.
این سنگ‌ های زینتی برای تزیین لباس ‌های گوتیک هم استفاده نمی ‌شوند.
در ساختِ زیورآلات گوتیک، از سنگ‌ های نیمه قمیتی استفاده می ‌شود، از جمله یاقوت زرد، یشم و سنگ ‌های سفید و سیاه.
البته مروارید هم در زیورآلات گوتیک بسیار پرکاربرد است .

 • آرایش متناسب برای استایل گوتیک

آرایش غلیظ از عناصر مهم استایل گوتیک به شمار می آید؛ از این ‌رو، آرایش اسموکی، بهترین سبک برای آرایش گوتیک است.
موهای‌تان باید همیشه مشکی باشد، لاک و رژلب سیاه بزنید و سایۀ پشت چشم‌تان هم همیشه سیاه باشد. یادتان باشد که تاتو و پیرسینگ، تاثیر شگرفی بر جذابیتِ استایل گوتیک‌ شما خواهد داشت.
طراحی ‌های باستانی سلتیک، جایگاه ویژه ‌ای در استایل گوتیک دارند؛ اگر می‌ خواهید تاتو کنید، حتما نگاهی هم به هنر طراحی سلتیک بیندازید.

اگر می ‌خواهید استایل گوتیک شما خیلی خاص و اثرگذار باشد، موهای‌تان را نیز بیارایید. گاهی می ‌توانید رنگ موهای‌تان را تغییر دهید؛
اما یادتان باشد که این تغییر رنگ، فقط جنبۀ تنوع و دوری از یکنواختی را دارد، وگرنه، مشکی متناسب‌ ترین رنگ برای استایل گوتیک است.
برای آراستنِ موهای‌تان می ‌توانید از گیرِ سرهایی که به سبک گوتیک طراحی شده ‌اند، استفاده کنید.

یادتان باشد که اگر استایل گوتیک را انتخاب کرده ‌اید، اصلاً نباید به فکر حمام آفتاب و برنزه کردن پوست‌تان باشید، چرا که پوست‌تان باید تا حد امکان، سفید باشد.

 

اصول استایل گوتیک مردانه

همان طور که گفتیم، استایل گوتیگ، عجیب و غریب و شاختارشکن است. طرفداران استایل گوتیک، لباس ‌های وینتیج یا لباس ‌های فرامدرن می‌ پوشند. پیراهن تیره رنگ با حداقل تزیین، از ملزوماتِ استایل گوتیک مردانه است. اگر می ‌خواهید پیراهن دکمه ‌دار بپوشید، حتماً دکمه‌ های پیراهن‌تان را تا بالا ببندید. بهتر است پیراهن ساده انتخاب کنید؛ اما اگر پیراهن طرح‌ دار دوست دارید، پیراهنی را برگزینید که تصاویر عجیب و غریب، مانند سر بز، جمجمه و صلیب، یا تصاویر گروه‌ های هوی متال روی آن ‌ها نقش بسته است. اگر هم طرفدار تی‌شرت هستید، می‌ توانید استایل گوتیک کژوال را انتخاب کنید. از این طریق، می‌ توانید لباس‌ های ساده و راحت بپوشید.

شلوار جین مشکی و شلوار چرم، بهترین گزینه ‌ها برای استایل گوتیک مردانه به شمار می آیند؛ فقط یادتان باشد که شلوارتان باید تنگ باشد. اگر هم دوست دارید شلوارک بپوشید، مانعی بر سر راهتان نیست، فقط یادتان باشد که باید شلوارک ‌های جینی را انتخاب کنید که زانوی شما را بپوشانند. هرگز شلوارک ورزشی نپوشید، چراکه این شلوارک ‌ها با زیبایی ‌شناختی گوتیک در تضادند.

و اما کت و شلوار گوتیک! استایل گوتیک، کت و شلوار مختص به خودش را دارد. برای دوختنِ کت و شلوارهای گوتیک، از پارچه ‌های نفیس و گران قیمت، مانند ابریشم، مخمل و اطلس، استفاده می ‌شود. کت و شلوارهای مناسب برای استایل گوتیک، بسیار متنوع هستند و لزوما مجبور نیستید کت مشکی و کت چرم بپوشید. کت‌ های گوتیک در طرح و رنگ‌ های متنوع، طراحی و تولید می ‌شوند. برخی از آن ‌ها ساده هستند و برخی دیگر با نخ ‌های رنگارنگ گلدوزی می ‌شوند. کت و شلوار آبی تیره، سرمه ای، خاکستری، مشکی و حتی سفید، برای استایل گوتیک مناسب هستند. برخی از کت ‌و شلوارهای گوتیک هم با دکمه ‌ها و فلزات مختلف تزیین شده‌ اند.

 

در فصول سرد سال، مانند پاییز و زمستان، می‌ توانید پالتوهای بلند مناسب برای استایل گوتیک را بپوشید. در این فصول، کت چرمی می ‌تواند استایل شما را بسیار جذاب ‌تر کند. فقط یادتان باشد که باید کت مشکی انتخاب کنید. اگر هم دوست داشته باشید، می‌ توانید اورکت پشمی و کت بلیزر هم بپوشید. متناسب با لباس ‌های دیگرتان، می‌ توانید هودی مشکی هم انتخاب کنید. بهتر است هودی ‌تان اورسایز باشد. اگر می ‌خواهید هودی‌ تان خیلی ساده هم نباشد، می ‌توانید هودی‌ گرافیکی انتخاب کنید. البته یادتان باشد که نباید هر طرحی روی هودی‌ تان نقش بسته باشد؛ تصاویر عجیب و غریب و نام گروه‌ های موسیقی هوی متال گزینه ‌های مناسبی برای هودی گوتیک هستند. یادتان باشد که هودی هیچ جایی در استایل گوتیک رمانتیک، سایبرگوتیک و خون ‌‌آشام ندارد؛ در ضمن، شال گردن ‌های اورسایز مشکی هم برای استایل گوتیک بسیار مناسب هستند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0