وبلاگ

اصول رنگبندی در فشن

طراحی لباس

اصول رنگبندی در فشن

اصول رنگبندی در فشن

 دانستن اصول رنگبندی در فشن برای داشتن ظاهری زیبا و جذاب تاثیر به سزایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. رنگبندی لباس ها بیانگر شخصیت یک فرد است. و بیانگر میزان آگاهی فرد از دنیای رنگ ها و حس زیبایی شناسی اوست. پس از آشنایی با اصول رنگبندی در فشن با کمی ذوق و سلیقه می توان این هنر را در ظاهری با لباس های زیبا و شاد به نمایش کشید.

انتخاب رنگ‌های مناسب برای لباس چیزی فراتر از سلیقه شخصی است. ممکن است متخصص طراحی لباس، ترکیب نارنجی و فیروزه‌ای را برای لباس بپسندد ولی پسند دیگران احتمالا چیزی دیگر است. چون متخصص‌ طراحی لباس با آشنایی از رنگ‌ها، رنگ‌هایی را کنار هم می‌چیند که با هم هماهنگ باشند. هماهنگی در رنگ لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید مانند هماهنگی در نت‌های موسیقی است. همان‌طور که هماهنگی در نت‌های موسیقی می‌تواند آهنگی گوش‌نواز بیافریند، هماهنگی در رنگ‌بندی لباس می‌تواند شما را چشم‌نوازتر نشان دهد.

از دایره رنگ کمک بگیرید

دایره رنگ، دایره مشهوری است که رنگ‌ها در آن با اصول ویژه‌ای چیده شده‌اند. اگر شما اصول استفاده از این دایره رنگ را در طراحی لباس یاد بگیرید می‌توانید لباس‌هایتان را با استفاده از الگوهایی که این دایره رنگ در اختیارتان قرار می‌دهد، ست کنید و جذاب‌تر به‌نظر بیایید.

رنگ های اصلی

رنگ های اصلی شامل قرمز، زرد و آبی هستند.

این رنگ ها خالص بوده و با رنگ های دیگر ترکیب نشده اند. ولی می توانند در هزاران نسبت مختلف با هم ترکیب شوند و هزاران رنگ مختلف را به وجود بیاورند

رنگ های دوم

شامل ترکیبی دو به دو از رنگ های اصلی با هم هستند.

زرد + قرمز = نارنجی

آبی + زرد = سبز

قرمز + آبی = بنفش

رنگ های سوم

ترکیبی از یک رنگ دوم با یک رنگ اصلی است.

که با بعضی از این رنگ ها آشنایی دارید.

نارنجی ـ سبز

نارنجی ـ قرمز

سبز ـ زرد  یا  لیمویی

سبز ـ آبی  یا کله غازی

رنگمایه

رنگمایه به خالص ترین حالت یک رنگ گفته می شود.

تینت ( روشن): ترکیبی از رنگمایه با رنگ سفید

تون (تیره): ترکیبی از رنگمایه با خاکستری

سایه: ترکیبی از رنگمایه با سیاه

همه رنگ هایی که چشم ما میبینند توسط این ۴ مورد به وجود آمده اند.

خلوص رنگ

خلوص رنگ نباید با ۴ مورد بالا اشتباه گرفته شود، بلکه مربوط به شدت و وضوح یک رنگ است. رنگ های با خلوص زیاد بسیار غنی و محکم هستند در حالیکه رنگ های با خلوص کم، روحیه ای مرتعش و لرزان هستند و در جسارت کم می آورند. برای مثال تفاوت را می توان در پوشیدن یک کت صورتی جیغ در مقایسه با صورتی ملیح و بچه گانه تجسم کرد. که هر ۲ صورتی هستند ولی از خلوص های متفاوت برخوردارند و هرکدام جسارت مخصوص خودشان را دارند.

رنگ های سرد و گرم

رنگ های سرد

رنگ های سرد همگی سایه ای از رنگ آبی یا بهتر بگوییم رنگمایه آبی در خود دارند. که بهترین راه به خاطر سپردن آنها تجسم حالت سرما در این رنگ هاست. مثل رنگ های سبز ـ بنفش ـ صورتی روشن و …

رنگ های سرد برای پوستهای روشن با ته رنگ صورتی به همراه جواهرات نقره ای ترکیب رنگی خیلی عالی به وجود می آورد.

رنگ های گرم

رنگ های گرم برخلاف رنگهای سرد از رنگمایه های قرمز، نارنجی و زرد به وجود می آیند. که برای پوست های تیره و گرم به همراه جواهرات طلایی بهترین جلوه را دارند.

رنگ های خنثی

در فشن رنگ های خنثی معمولا سفید، مشکی، سرمه ای،خاکستری، قهوه ای و سایه های بیشماری از این رنگ ها هستند. و کمی غیر معمول ترها شامل زیتونی،خاکی و بادمجانی خیلی تیره می باشند.

البته فقط این رنگ ها را به صورت قطعی نمی توان جزء رنگ های خنثی دانست.

هارمونی رنگ ها

و حالا بخش خوب ماجرا. در تئوری رنگ ها هارمونی های بسیاری وجود دارد. ولی ما در اینجا فقط ۵ هارمونی پایه که به رنگبندی در فشن مرتبط هستند را توضیح می دهیم.

تک رنگ ـ مکمل ـ مشابه ـ سه گانه ـ نیمه مکمل

تک رنگ

از ریشه کلمه مونو و به معنای یکی و تک می باشد.

که از سایه های مختلف فقط ۱ رنگ پایه ساخته می شود. مانند رنگ های زرشکی ، آلبالویی و شرابی که همگی سایه هایی از رنگ قرمز هستند.

و برعکس تصور عموم که فکر می کنند فقط سایه های طوسی، سفید و سیاه شامل این دسته می شوند،این دسته شامل همه رنگ ها می شود و سیاه و سفید در دسته دیگری به نام رنگ های خنثی جا میگیرند.

مکمل

مکمل ها معرف ۶ رنگی هستند که در چرخه رنگ دقیقاً روبروی هم قرار می گیرند.چشم ما به این رنگ های ۲ به ۲ در بسیاری از تصاویر عادت دارد. مانند ( قرمز ـ سبز) و ( آبی ـ نارنجی ) و (بنفش ـ زرد)

باید توجه داشت که برخی از این رنگ ها ممکن است زننده و ناملایم و یا خیلی روشن و درخشان باشند, که بهترین راه برای حل این مشکل این است که سایه های ملایم از یکی یا هر دو این رنگ ها با هم انتخاب شوند. به طور مثال برای رنگ های قرمز و سبز انتخاب رنگ قرمز به همراه سبز زیتونی گزینه خوبی است.

مشابه

رنگ های مشابه ۳ رنگ کنار هم در چرخه رنگ می باشند, که معمولا با تک رنگ ها اشتباه گرفته می شوند. در این دسته معمولا یکی از رنگ ها نمایان تر و غالب است و بقیه در کنار آن و با تاکید کمتر قرار می گیرند.

انتخاب رنگ های مشابه بسیار راحت و امن است ولی اگر در طیف خیلی زیادی در کنار هم قرار بگیرند حالتی غیرطبیعی ایجاد میکنند.

سه گانه

 رنگهایی هستند که با فاصله های ۳ تایی در چرخه رنگ روبروی هم قرار دارند که ترکیب بندی بسیار با طراوت و چالاکی ایجاد می کنند. ساده ترین آنها قرمزـ آبی ـ زرد و یا نارنجی ـ بنفش ـ زرد است.

مانند رنگ های مکمل استفاده مستقیم از خود این رنگ ها ممکن است زیاد مناسب نباشد و بهتر است که سایه های ملایم شده این سه رنگ در کنارهم انتخاب شوند.

نیمه مکمل

حالت متنوعی از مکمل هاست که یکی از ۳ رنگ مکمل انتخاب می شود و ۲ رنگ دیگر، دو رنگ کناری رنگ اصلی مکمل هستند.

در کل انتخاب این رنگبندی کمی غیرمعمول به نظر می رسد ولی اگر بتوانید از آن خوب استفاده کنید, نتیجه خیلی خوبی می دهد.

خنثی

وقتی راجع به موضوع رنگبندی در فشن صحبت می کنیم نباید از رنگ های خنثی چشم پوشی کرد. رنگ های خنثی معمولا بخش وسیعی از لباس های داخل کمدها را دربرگرفته و محفوظ از هرگونه خطا و شکست با هر چیزی قابل ست کردن و پوشیده شدن هستند. مانند رنگ های سفید، مشکی، سرمه ای،خاکستری، قهوه ای و سایه های بیشماری از این رنگ ها.

جمع بندی

به نظر می رسد که همه این اطلاعات در ابتدا کمی گیج کننده هستند اما بهتر است بدانید که قوانین عمومی پایه ای برای هر ترکیب بندی رنگ وجود دارد.

در این مثال میبینیم که ۲\۳ از رنگ های سه گانه (سبزـ بنفش ـ نارنجی ) بدون رنگ نارنجی به کار برده شده است.

در اینجا شاهد رنگبندی بسیار ملایم شده ۳ رنگ اصلی چرخه رنگ هستیم.

در این ترکیب بندی به نظر می رسد که شاهد یک انتخاب بدون قاعده هستیم، ولی در حقیقت ۲ دسته رنگبندی از رنگ های مکمل آبی ـ نارنجی و رنگ های آبی و سبز از دسته مشابه به کار رفته است.

ساده ترین راه برای پوشیدن و انتخاب رنگ ها می تواند ترکیب یک رنگ براق با یکی یا بیشتر از رنگ های خنثی باشد.

مانند بنفش به همراه مشکی و خاکستری

آبی فیروزه ای به همراه سفید و مشکی

قرمز با مشکی

خردلی براق با مشکی و سرمه ای

نارنجی به همراه مشکی و کرم

رنگ های خنثی می توانند تاثیر زیاد رنگ های براق را کم و آنها را ملایم تر کنند و حالتی راحت تر برای پوشیدن رنگ های براق و تند ایجاد کنند.

راه دیگر برای به کاربردن رنگ های خنثی در زمانی که می خواهید رنگ براقی بپوشید، استفاده از اکسسوری یا لوازم جانبی با رنگ های خنثی است.مانند این مثال که کیف و کفش مشکی تضاد بسیار زیبایی برای این رنگبندی زیبا از گروه تک رنگ سبز نعنایی ایجاد کرده اند.

ترکیب رنگ های خنثی با هر کدام از گروه های رنگی که گفتیم هارمونی بسیار خوبی با لباس ها ایجاد میکنند. در این مثال می بینیم که آبی و سبز از گروه مشابه ها با رنگ مشکی ترکیب شده اند.

در اینجا دسته مکمل ها شامل قرمز ـ سبز به همراه سفید و مشکی آمده است.

استفاده از یک رنگ به عنوان تاکید می تواند یک راه برای هموار کردن مسیر شما در به کارگیری رنگ ها در لباس هایتان باشد, مخصوصا در زمانی که شما از پوشیدن همیشگی رنگ های خنثی خسته شده اید.

اگر همه رنگ های لباس هایتان خنثی هستند، انتخاب یک اکسسوری جانبی مثل شال، کیف، ساعت، عینک و … به عنوان تاکید می تواند زندگی جدیدی به ظاهر همیشگی شما بدهد.

در انتها این خیلی مهم است که یادآور شویم که در دنیا هزاران رنگ و به طبع هزاران ترکیب رنگی که ما حتی از توصیف آنها خارجیم، وجود دارد.فقط کافیست که به اطرافتان کمی دقت کنید تا منابع خیلی زیادی از رنگ های غیرمنتظره متوجه نگاهتان شود.

طبیعت همیشه بهترین استاد شما خواهد بود.

سعی کنید ترکیب های مسخره ایجاد کنید و از آنها تجربه بدست بیاورید تا چشمان شما در ترکیب رنگ ها ارتقاء پیدا کنند.اصول را یاد بگیرید و بعد تجربه کسب کنید.

مطالب اینجا فقط به عنوان راهنما هستند، نه یک قاعده و قانون کلی که نتوان خارج از آن قدم گذاشت. سعی کنید که خیلی به باورهای قدیمی و عامه پسندانه پایبند نباشید چرا که شما را عقب نگه خواهند داشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0